Godina proizvodnje: 1991
Trajanje: 105 minuta
Tehnika: 35mm widescreen, boja
Filmski rod: Igrani film
Režija:
Grlić, Rajko
Produkcija:
Viba film (Ljubljana)
Maestro film
Hrvatska radiotelevizija
Snimatelj:
Trninić Slobodan
Sinopsis:
Godine 1918, nakon povratka s ruske fronte u Slavoniju, Jovo Stanisavljević Čaruga zajedno s drugim povratnikom Malim pridružuje se hajdučkom vođi Boži Crvenom, koji se nadahnut Oktobarskom revolucijom želi boriti za pravednije društveno uređenje. Nakon Božine pogibije u sukobu sa žandarima, Čaruga postaje vođa skupine koja se pretvara u zločinačku bandu, ne prezajući ni od čega da se dokopa plijena. Uskoro se obogati i promijeni identitet, izdaje se za uspješna trgovca i sprijatelji s najljućim neprijateljem, žandarskim kapetanom. No, obruč oko njega sve više se steže...
Uloge:
Ivo Gregurević (Čaruga), Davor Janjić (Mali), Petar Božović (šef žandarmerije), Ena Begović (Svilena), Branislav Lečić (Božo Crveni), Branka Trlin-Matula (Manda), Dejan Aćimović, Filip Šovagović, Petar Arsovski, Nenad Stojanovski, Gojmir Lešnjak, Radko Polič (dekadentni veleposjednik) i dr.
Zemlja proizvodnje:
Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija (Socijalistička Republika Hrvatska/Socijalistička Republika Slovenija)
Scenarij:
Ivan Kušan, Rajko Grlić
Glazba:
Goran Bregović
Montaža:
Andrija Zafranović
Scenografija:
Željko Senečić
Kostimografija:
Maja Galasso
Komentar:
S budžetom od milijun dolara, Čaruga je bio najskuplji hrvatski film proizveden do tad, što je rezultiralo odličnim produkcijskim uvjetima - fotografijom svjetskih standarda, raskošnom scenografijom i kostimografijom, uvjerljivom rekonstrukcijom razdoblja. Režija Rajka Grlića ovdje je 'tečna' kao nikad prije, no film osjetno pati od neuravnotežene dramaturgije poradi koje se završni rasplet doima ishitrenim, a većina od brojnih likova nije profilirana s dostatnom podrobnošću. Također, povezivanje ozloglašenog zločinca s komunističkim revolucionarima, čime se metaforički željelo progovoriti o karakteru svake, a napose komunističke revolucije, doimalo se kao trendovsko priklanjanje kritici sustava koji se tih godina nepovratno urušio.
Nagrade: Pula 92' - Zlatna arena za scenografiju
Zlatna arena za kostimografiju
Dozvola za prikazivanje: od 11. travnja 1991.
Ukoliko primjetite netočne informacije ili pak imate ideju kako bi se ovu bilješku moglo unaprijediti, svakako nam javite.